Światowy Dzień Mokradeł 2021

2 lutego 2021

W tym roku online, a więc dostępny dla wszystkich!

Jeśli w pandemii można w ogóle znaleźć jakieś pozytywy to jednym nich jest łatwy dostęp online do wielu wydarzeń, które dotychczas wymagały od nas osobistej obecności w często odległych miejscach.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Mokradeł, organizowane przez Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii UW można było śledzić online w całości z każdego miejsca na Ziemi (również będąc na mokradłach). Jedynym warunkiem był dostęp do internetu (z czym na mokradłach może być problem). Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się już w niedzielę 31. stycznia wirtualnym spacerem po autentycznych mokradłach, a zakończyło 2. lutego, czyli w Światowy Dzień Mokradeł.

Skąd ta data obchodów? To właśnie 2. lutego 1971 roku, czyli dokładnie pięćdziesiąt lat temu, w irańskim kurorcie nad Morzem Kaspijskim Ramsar podpisano międzynarodową konwencję  o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwaną “Konwencją RAMSAR”. Głównym celem konwencji jest ochrona i mądre korzystanie ze wszystkich obszarów wodno-błotnych poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową. Do dziś konwencję sygnowało 171 państw, a jej ochroną objęto prawie dwa i pół tysiąca obszarów wodno-błotnych o powierzchni ponad 250 milionów hektarów.

Wiele miejsca poświęcono ochronie ptaków, między innymi wyzwaniom związanym z ochroną zagrożonej wodniczki. Polska jest ważnym siedliskiem wodniczki bo aż jedna czwarta jej światowej populacji i trzy czwarte populacji europejskiej znajduje się na terenie naszego kraju.

“Mokradła regulują obieg wody w przyrodzie” – mówił prof. Wiktor Kotowski, jeden z głównych organizatorów obchodów.

W poniedziałek uczestnicy pochylili się nad zagrożeniami dla Poleskich bagien i mokradeł, które niesie coraz bardziej ekstensywne wydobycie węgla kamiennego i torfu w bezpośrednim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego.  Jeśli myśleliście, że wydobycie węgla odchodzi do lamusa, to przyjrzyjcie się planom rozbudowy kopalni Bogdanka, koncesjom poszukiwawczym Jastrzębskiej Spółki Węglowej na Lubelszczyźnie czy zakusom australijskiej spółki Balamara, która chce wydobywać węgiel w bezpośrednim sąsiedztwie perły w koronie Polesia – Poleskiego Parku Narodowego! Jak wydobycie wpłynie na stosunki wodne na terenach chronionych konwencją RAMSAR, UNESCO i najwyższą formą ochrony w Polsce – parku narodowego – ukazał nowy raport Centrum Ochrony Mokradeł, zaprezentowany podczas obchodów. Polecamy jego lekturę!

Z kolei we wtorek, o potrzebie zwiększenia retencji wody w krajobrazie, odtwarzaniu mokradeł i renaturyzacji rzek mówili specjaliści m. in. Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydziału Biologii UW, Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii UNESCO, czy Regionalnego Dyrektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku i wielu innych.

Po materiały z obchodów Światowego Dnia Mokradeł 2021 sięgnij TUTAJ.