Dobra wiadomość! W grudniu decyzją Marszałka Województwa Lubelskiego powołany został Zespół Zadaniowy ds. przygotowania Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Lubelskiego. Zespół ma zająć się przygotowaniem planu sprawiedliwej transformacji regionu – czyli budowaniu alternatywy dla wydobycia węgla kamiennego. Podobne zespoły powstały już lub właśnie powstają w innych regionach węglowych: na Górnym i Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce Wschodniej (region koniński), w Małopolsce i w Łódzkim (region Bełchatowa). Regiony węglowe będą mogły zawalczyć o 4,4 mld euro (kwota dla Polski) z europejskiego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (ang. Just Transition Fund), pod warunkiem że do wiosny 2021 r. przedstawią lokale plany transformacji.
Według wstępnych szacunków Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej województwo lubelskie mogłoby otrzymać na sprawiedliwą transformację regionu ok. 250 milionów euro. Według słów wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak przydział środków może się zmienić i zależy od konsultacji z regionami, które trwać mają do 22. lutego br.
Kto wchodzi w skład lubelskiego zespołu zadaniowego? Zespołowi przewodniczy Zbigniew Wojciechowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego. W zespole znalazła się też posłanka na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju MFiPR Daniel Baliński, Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMWL Bogdan Kawałko, Starosta i Burmistrz Łęcznej, Wójt Gminy Puchaczów, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, pracownicy naukowi Politechniki Lubelskiej czy przedstawiciele firmy PGE Dystrybucja. Stanowczo brakuje nam przedstawicieli organizacji pozarządowych i społecznych, ale cieszy nas informacja, że zespół jest otwarty na nowe podmioty i dlatego zgłaszamy się jako chętni.